Realizowane w toku studiów przedmioty dotyczą zarówno płaszczyzny makroekonomicznej i mikroekonomicznej, gospodarki realnej, jak i finansowej. Program studiów składa się z przedmiotów ogólnoekonomicznych i narzędziowych, przedmiotów kierunkowych oraz przedmiotów do wyboru, w tym specjalnościowych. Niewątpliwą zaletą tak skonstruowanych przedmiotów jest wyważony udział przedmiotów o charakterze teoretycznym i praktycznym.
PROGRAM STUDIÓW POWSTAŁ W EFEKCIE KONSULTACJI Z PARTNERAMI BIZNESOWYMI INSTYTUTU GOSPODARKI MIĘDZYNARODOWEJ
Do podstawowych przedmiotów należą:
Jest to przedmiot wprowadzający, pozwalający zrozumieć mechanizmy, kierunki ewolucji funkcjonowania gospodarki światowej, aktualne jej problemy i wyzwania. W dobie integracji i globalizacji kluczową sprawą jest zrozumienie zasad funkcjonowania gospodarki otwartej, a więc stanowiącej element gospodarki globalnej. Przedmiot pozwala zrozumieć istotę narzędzi analizy makroekonomicznej na styku gospodarki narodowej z zagranicą, takich jak np. bilans płatniczy i kurs walutowy.
Jest to przedmiot koncentrujący się na finansowych aspektach funkcjonowania gospodarki otwartej w ramach gospodarki globalnej. Przedmiot pozwala zrozumieć takie pojęcia jak: waluta międzynarodowa, integracja monetarna, zadłużenie zagraniczne, globalna stabilność finansowa.
Przedmiot porusza praktyczne aspekty działania przedsiębiorstwa na rynku międzynarodowym, koncentrując się na aspektach finansowych i marketingowych. Zajęcia prowadzone są w formie nauki na przykładach (case study).
Refinitiv to jedna z najważniejszych baz danych, z której codziennie na całym świecie korzystają specjaliści z zakresu rynków finansowych. Podczas zajęć studenci uzyskują dostęp on-line do bazy i uczą się wyszukiwania danych oraz informacji dotyczących sytuacji na rynkach finansowych (rynkach akcji, obligacji, walutowych itp.). Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy posiadający odpowiednie certyfikaty, poświadczające umiejętność obsługi bazy i prawo do nauczania. Szansę na zdobycie Refinitiv Eikon Certification, który jest honorowany przez międzynarodowe instytucje, mają również studenci. Uczestnictwo w zajęciach przygotowuje do egzaminu.
Jest to kluczowy przedmiot koncentrujący się na płaszczyźnie przedsiębiorstw operujących na rynkach globalnych. Pozwala zrozumieć istotę globalnych sieci biznesowych jako formy integracji przedsiębiorstw oraz źródeł ich przewag konkurencyjnych.
Jest to przedmiot koncentrujący się na handlowych aspektach funkcjonowania gospodarki otwartej w ramach gospodarki globalnej. Przedmiot podejmuje zagadnienia regionalizmu handlowego, instrumentów polityki handlowej, znaczenia handlu międzynarodowego dla wzrostu gospodarczego. Na gruncie rozważań teoretycznych i praktycznych pozwala zrozumieć argumenty za protekcjonizmem oraz liberalizmem handlowym, multilateralizmem i regionalizmem handlowym, istotę wojen handlowych, tworzenia zasad i usuwania barier w swobodnym przepływie towarów.
Dodatkowym atutem kierunku jest różnorodność form kształcenia, obejmująca: wykłady, ćwiczenia konwersatoryjne i informatyczne, seminaria
Taka różnorodność sprzyja nauce krytycznej analizy i samodzielnego formułowania wniosków, dostrzegania problemów i kontrowersyjnych aspektów funkcjonowania gospodarki globalnej i twórczego proponowania rozwiązań. Połączenie różnorodnych form kształcenia jest jednocześnie optymalną metodą dydaktyczną stosowaną w naukach społecznych.